Exkurze - Národní muzeum
V úterý 31.10. jsme se vydali na exkurzi do Národního muzea.
Naším hlavním cílem zde byla expozice Zázraky evoluce. Nová, moderně pojatá přírodovědecká expozice vypráví poutavé příběhy evoluce a představuje svět zvířat tak, jak ho z muzeí běžně neznáme. Součástí této expozice je i nejznámější symbol muzea - kostra plejtváka myšoka. Zvířata jsou zde představena v jejich přirozeném prostředí a pohybu. Při prohlídce jsme nahlédli do světa bezobratlých živočichů, ryb, obojživelníků, plazů, ptáků a v neposlední řadě i savců. Našli jsme zde exponáty od nejmenších (kleštík včelí - méně než 1 mm) až po ty největší (plejtvák myšok - 22,5 m), to vše doplněno multimediálními technologiemi a interaktivními prvky.
Kromě expozice nás zaujala i nádherná budova Národního muzea, stavba z roku 1891. Nově zpřístupněná kupole nám nabídla ojedinělý pohled na celou Prahu. Š.Zimová
Třídy 8.A, 8.B a 8.C v měsíci říjnu vyrazily do Národního muzea. Našim cílem byly zejména expozice Zázraky evoluce a Okna do pravěku či mineralogické sbírky. Výstava nám nabídla unikátní pohledy na majestátnost modelových zvířat, zároveň jsme měli možnost se dozvědět mnoho dalších zajímavostí z jejich života a prostředí, v kterém žijí.
Expozice názorně ilustrovala evoluční proces, ve kterém se zvířata postupně dostala z vodního prostředí až na souš. Seznámili jsme s výsledkem dlouhého evolučního procesu a bylo nám přiblíženo, jak se zajímavé a často opravdu rozdílné organismy přizpůsobovaly rozličným podmínkám na Zemi. Viděli jsme tedy svět více než 1500 exponátů z řad bezobratlých živočichů, ryb, obojživelníků, plazů, ptáků a v neposlední řadě i savců.
Největším lákadlem je bezpochyby plejtvák myšok, jehož kostra visí nad hlavami návštěvníků, a která měří dlouhých 22,5 metrů. Zajímavostí muzea je také aplikace, která Vám při prohlídce umožní mapovat život živočichů ve virtuální realitě na obrazovce mobilního telefonu. Daniel Folta